Unit HomeLeadersH&HS LeadersCommanding Officer
Marine Corps Air Station Futenma

 

Marine Corps Air Station Futenma

Lieutenant Colonel Richard Ashford

 

Lieutenant Colonel Ashford was born in Milton, Florida.  He enlisted in the Marine Corps in 1993 and served as a Combat Engineer with Charlie Co, 4th CEB while attending Virginia Tech.  He received his Bachelor's degree in History, graduated from Officer Candidate School and was commissioned a Second Lieutenant in August 1997.  Upon completion of The Basic School in July 1998 and the Infantry Officer’s Course in October 1998, Second Lieutenant Ashford underwent Naval Aviation training in Pensacola, Florida, before being designated a Naval Aviator in June 2000.  In July 2000, First Lieutenant Ashford reported to HMT-303, MAG-39, Camp Pendleton for instruction as an AH-1W pilot.

 

In December 2000, First Lieutenant Ashford reported to HMLA-369.  In December 2001 Captain Ashford deployed with HMM-165(Rein) as part of the 13th MEU(SOC) in support of Operation Enduring Freedom (OEF) and Operation Anaconda.  In April 2003, he deployed with HMLA-369 to Ali Al Salem Air Base, Kuwait in support of Operation Iraqi Freedom (OIF).  In December 2003, Captain Ashford deployed to Okinawa, Japan with HMM-265(Rein) as part of the 31st MEU(SOC).

After returning to HMLA-369, Captain Ashford attended Weapons and Tactics Instructor Course 1-05 and deployed in September 2005 to OIF 04-06.

 

Captain Ashford reported to Marine Aviation Weapons and Tactics Squadron One in July 2006, served in the AH-1W Division for one year, became a Forward Air Controller, and served two years as the Rotary Wing OAS Specialist in ADT&E.  In September 2007, Major Ashford began conversion training in the AH-1Z and participated in the second Operational Evaluation of the H-1 Upgrades aircraft.  He became the first MAWTS-1 Instructor qualified in the AH-1Z and from 2008-2009 served as the H-1 Upgrades Program SME. 

 

In August 2009, Major Ashford reported to Marine Corps Command and Staff College in Quantico, Virginia, where he earned his Master’s Degree in Military Studies. 

In June 2010, Major Ashford reported back to MAG-39, Camp Pendleton, was assigned to HMLA-267 as the Operations Officer and deployed to Afghanistan in support of OEF 11.1.  After returning from deployment, Major Ashford refreshed in the AH-1Z and served as the Aircraft Maintenance Officer and Executive Officer.    

 

In May 2013, Major Ashford reported to Headquarters, USMC in the Pentagon for duty in the Aviation Plans, Programs, Doctrine, Budget and Joint Matters Branch (APP).  He served as the Joint Fire Support and TACP Advocate (APP-36), Aviation Training and Readiness Officer (APP-33), and the Green POM Coordinator (APP-23).

In May 2016, Lieutenant Colonel Ashford reported to MAG-39, Camp Pendleton and served as the Operations Officer.  Lieutenant Colonel Ashford reported to MCAS Futenma in May 2017. 

 

Lieutenant Colonel Ashford’s personal decorations include the Meritorious Service Medal with gold star, Air Medal-Strike/Flight with numeral ‘27’, Navy and Marine Corps Commendation Medal with three gold stars, and the Navy and Marine Corps Achievement Medal.